Piękny portret Cecylii

30Gru11

Piękny portret Cecylii

„Dama z łasiczką” zwana jest także „Damą z gronostajem” . Ten piękny portret to jeden z czterech kobiecych portretów Leonarda da Vinci. Ten niewielki  piękny portret  powstał na orzechowej desce. Został wykonany techniką olejną około 1489-1490 roku.

Ten piękny portret przedstawia prawdopodobnie szesnastoletnią  Cecylię Gallerani, kochankę Ludovico Sforzy – opiekuna Leonardo. Pochodziła z licznej, niezamożnej rodziny. Jej ojciec służył na dworze księcia. Ceniono jej urodę, wykształcenie i zdolności poetyckie. Gdy miała 10 lat zaaranżowano jej małżeństwo ze szlachetnie urodzonym młodzieńcem z domu Viscontich. Uroczystość odwołano jednak i jakiś czas potem Cecylia została kochanką księcia Sforzy.

Trzymane przez modelkę zwierzę, nazywane gronostajem, a wcześniej łasiczką, ma złożone znaczenie emblematyczne. Jego grecka nazwa galée zawiera się w nazwisku Gallerani – jest więc nawiązaniem do nazwiska modelki. W czasie tworzenia tego pięknego portretu  prowadzono już pertraktacje w sprawie mariażu Ludovica z Beatrice d’Este; Leonardo da Vinci nie mógł w związku z tym ukazać kochanków splecionych w miłosnym uścisku. Gronostaj, spoczywający na łonie modelki, jest zawoalowanym przedstawieniem tej sytuacji. Łasiczka może być również pojmowana jako alegoria macierzyństwa, gdyż zgodnie z sięgającą antyku  tradycją ułatwiała rozwiązanie. Artysta umieścił zwierzątko w taki sposób, by zakrywało brzemienność modelki (nosiła ona syna Ludovica – Cesare), jednocześnie w symboliczny sposób mówiąc o jej „błogosławionym stanie”.No Responses Yet to “Piękny portret Cecylii”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: