Piękne portrety Wyspiańskiego

19Gru11

Piękne portrety Wyspiańskiego

Pierwsze znane dzieła Wyspiańskiego to rysunki – autoportret z 1890 roku, szkice z podróży po Polsce i Europie. Później rysował rośliny, tworząc zielnik. W jego twórczości plastycznej dominowały jednak obrazy wykonywane pastelami. Pierwsze z nich tworzył w latach 1890-94, a wykorzystywał głównie do ukazywania postaci ludzkich – rodziny, przyjaciół, artystów. Malował przy pomocy płaszczyznowych plam barwnych, zamkniętych wyraźnym konturem.

Serię Macierzyństwo tworzy kilka pięknych portretów przedstawiających żonę artysty Teofilę Pytko, chłopkę z podkrakowskiej wsi, karmiącą jedno z ich dzieci. Wyspiański malując te scenę na­wiązał do własnej konwencji stosowanej w pięknych port­retach z pojedynczym modelem, upozowanym w bliskim planie, na neutralnym tle. Postacie ob­wiedzione są płynną linią miękkiej pastelowej kredki, zbudowane harmonijnie założonym, de­likatnym kolorem ograniczonym do stonowanych błękitów. Syntetyczna, prosta kompozycja pod­kreśla symbolizm przedstawienia a także wew­nętrzne ciepło i miłość, emanujące z troskliwego spojrzenia matki zapatrzonej w małą, bezbronną istotę. Motyw matki karmiącej dziecko, lub tylko trzymającej niemowlę, malował Wyspiański ró­wnież w kartonach do witraży i polichromii koś­cielnych.

Piękne portrety dziecięce Wyspiańskiego nie mają so­bie równych w sztuce polskiej. Wyróżnia je sub­telność wykonania, głębia uczuć, połączenie realistycznej obserwacji z liryczno-poetykim nastrojem. Naturalne gesty i pozy małych mo­deli, najczęściej własnych dzieci artysty, zostały uchwycone niespokojną, wijącą się secesyjną kreską i kolorem kładzionym płaskimi plamami. Wyspiański, ukazując w bliskim planie maleńką modelkę o potarganych w zabawie włosach, po mistrzowsku oddał zdumienie, które wyraża jej twarz, a także przebijającą zza niego ciekawość świata.

Piękne portrety Wyspiańskiego

  • Helenka, 1900, pastel, Muzeum Narodowe, Kraków
  • Śpiący Staś, 1902, pastel, Muzeum Śląskie, Katowice
  • Śpiący Mietek, 1904, pastel, Muzeum Sztuki, Łódź
  • Macierzyństwo, 1905, pastel, Muzeum Narodowe, Kraków
  • Żona artysty z synkiem Stasiem, 1904, pastel, Muzeum Górnośląskie, BytomNo Responses Yet to “Piękne portrety Wyspiańskiego”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: