Portrety Sandro Botticelli

16Gru11

Portrety Sandro Botticelii

Sandro Botticelli  urodził się  1 marca 1445 we Florencji,  w rodzinie garbarza jako Alessandro di Mariano Filipepi. Uważany jest za jednego z najważniejszych malarzy florenckiego Renesansu.

W 1470, w wieku 25 lat otworzył własną pracownię. Portret na zamówienie składały  u Sandro bogate  rodziny  florenckie – głównie rodu Medicich. Większość życia spędził w rodzinnej Florencji, odbył nieliczne podróże, m.in. do Rzymu, Pizy, oraz prawdopodobnie do Mugello. Bardzo szybko znalazł mecenasów, rodzinę spokrewnioną z Medyceuszami. W tym domu malował aż do śmierci. W późniejszym okresie malarz uległ ascetycznej ideologii głoszonej przez Savonarolę, która istotnie wpłynęła na styl jego malarstwa. Jego malarstwo charakteryzuje zamiłowanie do detalu, precyzyjna, dekoracyjna linia oraz chłodny i czysty koloryt. Zmarł w roku 1510.

Piękne Portrety które stworzył:

  • Portret Giulia Medici (między 1472 a 1475, Berlin) – jest to jeden z czterech znanych pięknych portretów tej postaci, wszystkie zostały namalowane w tym samym okresie.
  • Portret młodzieńca (ok. 1470, Galleria Palatina) – historycy sztuki przypisywali ten obraz twórczości wielu malarzy (np. Castagna, Piera di Zosimo, Lippiego, Ghirlandaia). Możliwe, iż jest to autoportret.
  • Portret nieznajomego z medalem – złoty medal z podobizną Cosima starszego trzymany przez sportretowanego zdaje się sugerować iż obraz przedstawia kogoś z kręgu dworu Medyceuszów.


No Responses Yet to “Portrety Sandro Botticelli”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: