Papier i jego zastosowanie

30Sier11

Papier (według chińskich kronik) został wynaleziony w Chinach  na dworze cesarza He Di z dynastii Han  około 105 r. n.e.

Wyniki badań archeologicznych pokazują jednak, że papier był już znany wcześniej, co najmniej w 8 roku p.n.e. Z tego roku pochodzi skrawek papieru z 20 chińskimi znakami odnaleziony w Nefrytowej Bramie, granicznej strażnicy jedwabnego szlaku.  Jednak wynalazek ten dotarł do Europy dopiero 700 lat później. Chińscy jeńcy przekazali tajną recepturę Arabom, w XII w przepis na wytworzenie papieru dotarł do Hiszpanii i Europy. Produkcję papieru upowszechniono w 1857 roku, kiedy to w wyniku obróbki cieplnej otrzymano masę celulozową i koszty wytworzenia papieru znacznie się zmniejszyły.

Obecnie papier jest otrzymywany wyłącznie w procesach zmechanizowanych. Na jego jakość wpływają głównie surowce z jakich został wytworzony. Do produkcji papieru nadaje się niemal każdy materiał włóknisty.
Obecnie najpopularniejszym źródłem materiału do wyrobu papieru jest pulpa drzewna, przygotowywana z miękkiego drewna, jak sosnowe. Inny popularny materiał to bawełna.
Surowiec ściera się na masę, miesza z wodą, bieli i zespala substancjami klejącymi, co zapobiega nadmiernemu wchłanianiu tuszu. W skład papieru wchodzą też najczęściej substancje wypełniające i barwiące. Papier następnie kroi się pod prasą na arkusze lub jest formowany w kształt wstęgi.

Papier stosowany jest m.in. w przemyśle drukarskim (podłoże drukowe),  jako podłoże do pisania W dużej mierze wykorzystywany jest przemyśle spożywczym jako torby papierowe. Torby papierowe służą  do pakowania, bądź „osłaniania” rożnego rodzaju produktów sypkich.No Responses Yet to “Papier i jego zastosowanie”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: